Prp Tedavisi İle Cilt Gençleştirme

PRP uygulaması nedir?

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen platelet (trombosit) hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazmadır.

PRP’nin nerede kullanılır?

PRP tedavisi  deri gençleştirme ,kırışıklık, leke oluşumları, ton eşitsizliklerinde, gözaltı morluk tedavisinde, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılır.

PRP nin etki mekanizması nasıl ortaya çıkar?

Trombosit ya da pıhtı yücreleri tüm vücuttta yara iyileşmesini başlatan hücrelerdir. Bunların bir bölgede aktif olarak varlığı yara iyileşmesi kaskadını tetikleyerek yeni hücre yapımını bu arada ciltte uyku halinde bulunan kök hücreleri de  uyarır. Sonuç olarak PRP  tüm cilt ve cilt altı dokularda hücreleri yeniliyerek etkili olur.

PRP ile leke tedavisi neden yapılmaktadır?

PRP ile cilt yenilemeleri yaparken lekelerde açılma ve ciltte  aydınlık fark edilmesiyle uygulanmaya başlamıştır. Leke tedavilerine PRP eklenmesi leke tedavisi sonuçlarının daha iyi ve kalıcı olmasını sağlar.

PRP nasıl elde edilir?

PRP tedavisinde kişiden kan alınarak özel tüplere konulur. Özel tüpler yüksek hızda dönen santrifüj cihazına konulur.  Santrifüj cihazı, platelet hücrelerinden zengin plazma elde edebilmek için belli bir hızda ve sürede dönmelidir.

PRP’nin içinde kök hücre var mıdır?

Prp solüsyonunda kök hücre yoktur . ancak  enjekte edildiği bölgelerde bulunan kök hücreleri uyararak yeni hücre gelişimini aktive eder.

Uygulama ağrılı mıdır?

İşlemden önce kullanılan lokal anestezik kremler işlemin daha konforlu yapılmasın sağlar.

PRP hangi bolgelere uygulanabilir?

Prp tüm yüz, göz altı, göz çevresi, boyun, dekolte,el sırtı ve saçlı deriye uygulanabilir

PRP tedavisi nasıl uygulanır?

PRP Kişiden alınan kan ile elde edilen plazma pıhtı hücrelerinden ve büyüme faktörlerinden en zengin bir karışımdır. Elde edilen bu plazma küçük bir iğne ya da kanül ile sorunlu bölgeye belirli aralıklarla küçük miktarlarda zerkedilir.

PRP ne sıklıkla yapılmalıdır? Etki ne kadar sürer?

PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla  2-3 seans halinde yapılır. İşlemin ilk sonuçları 2-3 hafta içinde ortaya çıkmaya başlar. 6-12 ay arayla yapılacak idame seansları etkinin kalıcı olmasını sağlar.

PRP kimlere uygulanmaz?

PRP tedavisi , kanser öyküsü olanlarda, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, anemi ve kan hastalığı olanlarda, otoimmün hastalıklarda  ,uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon olanlarda, hamile ve emzirenlerde uygulanmaz.

PRP uygulamasının yan etkileri var mıdır?

PRP tedavisi tamamen kişiye özel olduğundan dolayı herhangi bir yan etki yoktur. İşlem sonrasında gelişebilecek morluk ve ödem birkaç gün içinde geriler; işlem sonrasında buz uygulamaları ile bu yan etkiler hafifler, bu süreçte hastalar kapatıcı krem de kullanabilirler.