Gözaltı Işık Dolgusu

Gözaltı ışık dolgusu nedir?

Gözaltı ışık dolgusu genetik,yapısal  ya da  yaşlanma etkisiyile  meydana gelen gözaltı çöküklüğü ve mor halkaların  ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan, bir tedavi yöntemidir. Gözaltı ışık dolgusu, hyaluronik asit içerikli bir dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesi göz çevresinin yapısına uygun kıvam ve yumuşaklıkta bir jel formundadır. Cildin nemini ve elastikiyetini arttırır, problemli alanda hafif bir hacım artışı sağlar ve daha parlak bir görünüm oluşmasına sebep olur.

Göz altı çökmesinin  ve morlukların sebebi nedir?

Genelikle 30yaştan sonra   göz ve göz çevresi sorunları  çoğu kişinin  ozelikle bayanların  estetik kaygı oluşmasına neden olmaktadır .Göz altı morlukları ile torbalanmaların nedeni  genellikle  genetik kökenlidir. Yaşa bağlı kemik ve deri altı yağ tabakasında incelme, uyku düzensizliği, yorgunluk, alkol, sigara kullanımı, hormonel değişiklikler ve düzensiz yaşam biçimi gibi birçok etken gözaltlarında oluşacak renk değişimlerine ve göz altında oluşacak çökmelere  sebep olabilmektedir.

Göz altı ışık dolgusu uygulamasının  amacı nedir?

Göz altı  dolgu  uygulamalarının amacı, dolgu maddesinin verdiği hacim etkisiyle gözaltı çöküklüğünü azaltmak bunun yanında  ince kırışıklıkları düzelterek, çok daha genç ve pürüzsüz bir cilt yaratmaktır. Ancak bunların yanı sıra içindeki aktif maddeler sayesinde göz altında morluk ve pigmentasyonu azaltmada rol oynarlar. Hafif ve orta düzeyde gözçevresi sorunları için göz altı bölgesine dolgu maddesi uygulanması, ameliyata göre daha kolay ve konforlu bir alternatif sunabilirler.

Gözaltı ışık dolgusu hangi hasta profiline uygundur ?

Göz altı dolgusu  hafif morluk, çökme, kahverengi halkalanma, kırışıklık şikayetleri olan  18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Ancak ileri derece  sarkma ve çköme olan hastalarda ışık dolgusunu yanak  ve şakak dolgularıyla kombine etmek daha etkin sonuçlar sağlayabilir. Göz altı yağ torbaları olan hastalada yine kombine tedaviler (lazer, lipoliz gibi) Fitness gerekebilir.

Gözaltı ışık dolgusu  kimlere yapılmaz?

Gözaltı ışık dolgusu  hamileler ve emzirenlere  önerilmez. Aktif otoimmün hastaları  ve dolgu maddesine aşırı duyarlılığı olan kişiler bu işlem için uygun değillerdir.

Gözaltı Işık dolgusunun İçeriği Nedir?

Gözaltı ışık dolgusunun  en önemli özelliği  göz altı dokusuyla uyumlu hazırlanması ve içeriğinde hyaluronik asite yanında ,morlukların  açılması ve cildi yeniliyen  amino asitler, antioksidanlar, mineral ve vitaminledir.. Güçlü nem verme özelliği olan  hyaluronik asit, cildin nem ve elastikiyetini artırarak, deriyi sıkılaştırır  ve  kırışıklıkların azalmasını ve cildin canlanmasını sağlar.

Gözaltı ışık dolgusu uygulaması nasıl yapılır?

Göz altı dolgusu , ağrısız bir şekilde uygulanır. Uygulama alanı dezenfektan ile temizlenir.  Hastanın talebine  bağlı olarak  bölgeye lokal anestezi uygulaması da yapılabilir buy cbs flower

İşlem yine doktorun  uygulama tekniğine bağlı olarak iğne ya da kanulle yapılabilir.  . Dolgu içeriğindede  olan lokal anestezi maddesınden dolayı ağrı oluşturmaz. iğnelerin morarma ve şişme yapması nedeniyle genelikle  gözaltlı dolgusunda kanul uygulaması tercih edilir.

Göz altı dolgusu etkisi ne kadar sürer?

Göz altı ışık dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığında etkisi 12 ay kadar sürer. Kişiye bağlı olarak bu süre uzuyabilir.

Göz altı ışık dolgusunun uygulama süresi ne kadardır?

Göz altı ışık dolgusu uygulaması yaklaşık 20  dakika sürmektedir.

Göz altı dogusundan ne kadar zaman sonra  gunluk hayata donebiliriz?

Hastalar tedavi sonrasında günlük hayatına hemen dönebilir. İşlem sonrası oluşabilecek ödem ve kızarıklıklar kısa sürede geçer. Gereğinde kapatıcılar kullanılabilir.

Göz altı İşlemi yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Varsa düzenli kullanılan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Özellşikle aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar morluk riskini arttırabilir. Bunun yanında omega 3 gibi besin destekleri, yeşil çay, limon ve bazı vitaminler ile de bu riskin artabileceği bilinmelidir.

Ayrıca limon. balık yağı, yeşil çay, vitaminler kanı sulandırabiliyor ,ve mrluk rıskini artırabilir   bunu için uygulamadan 2 hafta önce çok tuketmemeliyız

İşlemden bir gün once ve sonra  alkol tuketilmemelidir

Göz çevresinde uçuk ve aktif  enfeksiyon varsa gözaltı ışık dolgusu yapılmamalıdır.

Göz altı dolgusundan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Göz altı dolgu uygulamasından  sonra hafif br kızarıklık ve renk değişimi  olabilir. Bu kızarıklık   bir kaç saate kadar geçiyor.

Tedavi sonrasında buz uygulaması yapılması morluk ve şişlik gelişimini azaltır.

Tedavi sorması ilk 24 saat sıcak su banyosu yapılmamalı, ağır spor ve egzersizden kaçınılmalıdır

İşlem sonrasında güneş kremi kullanılmalıdır