Botoks

Botoks Nedir?

Botoks ya da tıbbi dildeki adıyla Botulinium Toksini bir Clostrudium cinsi bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Estetik alanda ilk etkisi şaşılık tedavisinde kullanıldığında hastaların aynı zamanda kaş aralarındaki çizgilerinin de kaybolduğunun gözlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Estetik tıp dışında elliden fazla hastalıkta kullanım alanı bulmuştur ve kullanıldığı hastalıklar her geçen yıl artmaktadır.

Botoks estetik tıpta hangi alanlarda etkili olur?

Botoks özellikle tekrarlanan mimik hareketleriyle gelişen kırışıklılarda, kaş kaldırmada, yüzün inceltilmesinede ve bölgesel terleme artışlarında kullanılabilir.

Botoksun etkinliği nasıl ortaya çıkar?

Yaşla birlikte mimik kasları uzun yıllar yerçekimine karşı koymak yüzünden belirli bir düzeyde kasılı kalırlar, sürekli tekrarlanan mimik hareketleriyle kasların sertleşmeleri daha da artar. Botoks kasların kasılı kalmasında etkili olan bir nörotransmitter olan asetilkolin maddesinin bağlandığı noktalara bağlanarak sinir iletimini bloke eder. Böylece kasların kasılı kalması engellenir. Botoksun kas kasılmasın engelleyici etkisi kalıcı değildir. Yaklaşık 3-5 ay içinde vücut yeni sinir uçları üreterek botoksun etkisini ortadan kaldırır.

Botoks hangi yaş grubuna uygulanabilir?

Genellikle 25-65 yaş arasında kadın ve erkekler botoks uygulaması için uygun adaylardır. Daha yaşlı bireylerin de hekim muayenesi sonrası botoks tedavisine uygun olup olmadıklarına karar verilebilir.

Kozmetik botoks uygulaması hangi durumların tedavisinde kullanır?

*Kaş arası çizgileri

*Alındaki yatay çizgiler

*Gözçevresi mimik kırışıklıkları

*Alt yüz ve yanakta sarkma

*Çiğneme kası (masseter kası) uygulaması ile yüzün inceltilmesi

*Bölgesel aşırı terleme tedavisi ( koltukaltı, el- ayak ve yüz)

Botoks uygulaması ne sıklıkla yapılır?

Kırışıklık amacıyla botoks uygulaması yapıdığında etkinlik ortalama 4-6 ay kadar sürer. Bu sürenin uzunluğu kişiden kişiye değişebilir. Terleme tedavisinin etkinliği ise 6-10 ay kadar devam eder.

Botoks yapıldığında etkisini ne zaman görürüm?

Botoksun ilk etkileri 2-3 gün içinde ortaya çıkmaya başlar. Ancak etkinin tam yeşleşmesi 10-14 gün içinde görülür. İşlem yapıldıktan sonra 1-2 hafta sonra kontrol randevusunda durum hekim tarafından tekrar değerlendirip ihtiyaç varsa bazı yerlere küçük rötuşlar yapılabilir.

Uygulamadan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Botoks uygulamasından sonra 4 saat hastanın yatar poziyona geçmemesi ve botoks uygulanan bölgeye masaj yapmaması önerilir. Yine aynı gün içinde duş, sauna, makyaj, kaş alımı gibi işlemlerin yapılmaması uygundur.

Kimlere botoks uygulaması yapılamaz?

Botoksun etkinliğini azalttığı bilinen ilaçların kullanılması durumunda botoksun yapılmaması ya da işlemin ertelenmesi uygun olacaktır. Bu ilaçlardan bazıları bir antibiyotik olan aminoglikozidler, hipertansyon tedavisinde kullanılan nifedipin, magnesium, siklosporin, kinindir.

Bazı kişlerde mimik kırışıklıkları yüz hareketleri yapılmadan da belirgindir. Botoks kasları hedef aldığından hareketle ortaya çıkan kırıklıklarda daha etkilidir. Bu durumlarda botks ile dolgu uygulamalarının kombine edilmesi daha uygun olacaktır.

Yine 65 yaşın üzerinde ciltte gevşeme ve sarkma da varsa botoksun etkinliği yetersiz kalabilir.

Uygulamanın yan etkileri nelerdir?

Uygulama alanında morluk ve şişlik gibi geçici yan etkiler nadiren ortaya çıkarlar ve birkaç gün içinde gerilerler. İşlem sonrasında hastaların küçük bir kısmında başağrısı olabilmekltedir. Göz çevresi ve alın uygulamalarında geçici olarak kaş düşüklüğü ve göz kapağı düşüklüğü (ptosis) gibi belirtiler oldukça nadir ortaya çıkarlar ve kendiğinden birkaç hafta içinde gerilerler. Bu tip yan etkiler orta çıktığında bazı göz damlaları kullanılarak ortaya çıkan rahatsızlık hissi giderilebilir.

Göz çevresine yapılan botoks uygulamalarından sonra kaşların bir miktar yükselmesi kişiye daha genç bir ifade verir, ancak bazı durumlarda kaşlar istenenden fazla yükselebilir. Bu durumda kontrol seansında kaş üzerlerine yapılacak küçük miktarda botoks uygulaması düzelme sağlar.

Özellikle gülerken yüzü çok yukarı çekilen hastalarda göz çevresine yapılan botoks sonrasında elmacık kemiklerinde belirginleşme görülebilir. Bu grup hastalarda göz çevresine yapılacak botoksun daha düşük dozda uygulanması bu yan etkiyi ortadan kaldırır.

Botoksla birlikte diğer estetik işlemler yapılabilir mi?

Cilt yenileme işlemlerinde kullanılan lazer uygulamaları, mezoterapi, prp gibi uygulamalar botoksun etkinlik süresini kısaltabilir. Bu yüzden mümkünse bu işlemler uygulandıktan sonra botoks uygulaması yapılması daha uygun olacaktır. Dolgu uygulamaları ise botoksla birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar verir.

Botoks yaptırmayı bırakırsam kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Hayır, bu mümkün değil. En kötü ihtimalle botokstan önceki halinize geri dönersiniz. Ancak genellikle botoksun ileriye dönük anti-aging etkisini de gözlemleyebilirsiniz. Örneğin 5 yıl boyunca düzenli olarak botoks yaptırdınız ve  bu sürenin sonunda botoks yaptırmayı bıraktınız. Bu süre boyunca yüz kaslarınız daha az kasılı kalacağından yaşıtlarınıza göre daha genç ve diri gözükeceksiniz. Botoks yaptırmayı bıraktığınızda da botoks yaptırmayan yaşıtlarınıza göre yaşlanma etkilerine daha az maruz kaldığınızdan 5 yıl boyunca yaşlanmanız yavaşlamış olacaktır.