Ameliyatsız Yüz Germe | Cilt Gençleştirme

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

Ameliyatsız yüz germe işlemleri, cerrahi işlem olmadan yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları ve bağ dokusunda gevşemeleri gideren işlemlerdir. Yüz asma  ve germe ve gençleştirme  yöntemleri sayesinde doğru hasta seçimlerinde ameliyat yapmadan hastayı mutlu etmek mumkundur. Bu tekniklerin avantajı hemen günlük sosyal ve iş yaşamına geri dönülebilmesidir. Ayrıca ameliyarada olduğu gibi genel anestezi, uzun iyileşme süresi ve ortaya çıkabilecek yan etki riskleri alınmadan gerçekleşmesi önemli avantajlardır. Son yıllarda ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerine tüm dünyada talep artmaktadır.

Ameliyatsız yüz germede hangi işlemler yapılıyor?

Ameliyatsız yüz germe uygulamalarına çeşitli lazer uygulamaları (lazerlift) ,  dolgu uygulamaları,   fokuslu ultrason, iğneli radyofrekans (scarlet) , vektörlift tekniğile sıvı yüz germe,  vektör ağı tekniğiyle yüz askılama gibi yöntemler kullanılabiliyor. Hangi yöntemin sizin için en uygun işlemi sağlayacağına hekiminizle birlikte karar vermeniz uygun uygun olacaktır.

Ameliyatsız yüz germe kimler için uygulanır?

Ameliyatsız yüz germe işlemi  genç ve orta yaşlı grupta kişilerde en iyi sonuçları verir. Ancak uygun hasta olduğunda daha yaşlı grupta da sıklıkla uygulanabilir. Operasyona hazırlıklı olmayan, uzun iyileşme süresi ve ameliyat riski almak istemeyenlerde önemli bir alternatif oluştururlar.

PRP, prp matrix ile yüz germe:

PRP kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinden zengin plasmadır.

PRP matrix  ise prp yanında  çeşitli vitaminler, hyaluronik asit, antioksidan ve çok sayıda faydalı madde içeren bir kokteyldir.

Hyaluronik asit aşı ise ücudumuzdaki tüm bağ dokusunda ,eklemlerde ve ciltte doğal olarak yer alan glukozaminoglikan denilen amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler bulunur. Bu bileşenler bağ dokusuna esneklik sağlamlık ve nem kazandıran bileşenler.   Ameliyatsız yüz germe işleminde  PRP matrix  sarkma ve elastikiyet kaybında kullanılabilir. PRP matrix uygulamaları  lazerlift ile birlikte uygulanınca  daha etkili sonuçlar elde edilir.

Ses dalgaları ile ameliyatsız yüz germe (fokuslu ultrason);

Çene netliği kaybı,  belirgin gıdı görünümü olan, deri altı yağ dokusu fazla ve  buyuk yüzlere  çok uygun bir yontemdır  Ses dalgaları cilde zarar vermeden  cilt altı dokulara etki eder .  Dozlarını ayarlayarak cilt altında istenilen katmana ulaşabilmek mümkündür. Ancak ameliyatla ulaşılabilen derinliklere de etki ederek yüzde belirgin bir lifting etkisi sağlar. Yüz germe özelliği işlemden hemen sonra ortaya  çıkan fokuslu ultrasonun etkisi  üçüncü aydan sonra en iyi halini alır Fokuslu ultrasonun ameliyatsız yüz germe etkisi 1 yıl devam eder. Tek seans yeterlidir.

Fraksiyonel radyofrekans altın iğne  (Scarlet S) uygulaması ile cilt germe

Altın iğne  cildin orta  katmanına yüksek frekanslı enerji le kontrollü hasar vererek cildin kendini yenilemesini uyarır. İşlem esnasında her santimetre karelik alana 25 mikroiğne girip radyofrekans enerjisi bırakır. Mikro iğnelerin indileri derinlikler ayarlanabilir ve enejinin bırakılacağı derinlik hastaya göre ayarlanabilir. Sonuç olarak işlem sonrasında  cildimizde daha kısa ve kalın kollajen lifleri sentezlenir. Bu da daha sıkı ve pürüzssüz bir cilt ortaya çıkmasını sağlar. İğneli radyofrekans (Scarlet S) işlemleri genellikle 3-4 hafta arayla 3 seans uygulanır. &-12 ay arayla da idame sensları sürdürülebilir.

Lazerlift ile Yüz Germe

Lazer ışınları ile cilt ve cilt altı dokuları  ısıtarak  ve yanı sıra kolajen uretımini arttırma esasına dayanır. Daha çok cildi soymadan etkili olan (nonablatif) lazerler tercih edilir. Özellikle Nd YAG lazer ve uzun pulse Er-YAG lazerler derin dokulara penetre olabildiklerinden belirgin lifting etkisi sağlarlar. Lazerlift tek başına uygulanabildiği gibi diğer ameliyatsız yöntemlerle de kombine edilebilir.

Ameliyatsız sıvı yüz germede  Vektörlift tekniği

Yüzde zamanla yer çekimine bağlı olarak ve yağ ve kemik dokulardaki kayba bağlı olarak  orta ve alt yüzdeki ters üçgen görüntüsü kaybolur bunun yerine sakmalar sonucu kare şekl ortaya çıkar. Yanaklarda, gözaltında, dudak ve şakaklarda , çene kemiğinde   yağ ve kemik kaybı sonucu orta çıkan bu durumda yüzdeki hacim kayıplarının desteklenmesi gerekir ki ligament adı verilen yüzü asan bağ dokusundan zengi yapılar gerçek fonksiyonların sağlayabilisinler…  Vektörlift tekniği yüzdeki hacim kaybının yanında ligamentleri de hesaba katarak yüzdeki aşağı ve ortaya doğru olan sarkmayı tekrar yukarı ve dışa çekmeyi hedefler. Bu sayede yüzün‘’gençlik üçgeni’’  tekrar oluşturulmuş olur.

Vektörlift tekniğinde hyalüronik asit dolgu yanında, polikarbolakton ve Ca hidrosiapatit dolgular da güçlü lifting etkileri sebebiyle kullanılabilirler.

Vektörağı tekniği ile yüz ve çene liftingi:

Ameliyatla estetik olmak istemeyen fakat yüzündeki sarkma ve mutsuz görüntuden rahat bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler için vektör ağı  uygulaması doğru bir yaklaşımdır.  Özellikle kırklı yaşlardan sonra yüzümüzdeki yağ yastıkları erir, yüz ovalimiz aşağı doğru sarkar ve yüz hatları dalgalanır, çene hattının netliği silinmeye başlar. Özellikle  orta yüzde sarkma ve çene hattı silinmesi yaşayan hasta grubu için vektörağı yöntemi etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde deri ve derialtına asıcı, gerici ipler yerleştirilir. Bu ipler kollajen üretimini anlamlı bir şekilde arttırırlar. Özelikle  yağ dokusu zengin ve  buyuk  yüzlerde fokuslu ultrasounla kombine edildiğinde daha iyi sonuç alınabilir. Bu işlemde işlem sonrası lifting etkisi hemen gözlenir.